Ako sa zbaviť rias v bazéne, či už pri odzimovaní alebo pri zanedbaní vody
počas sezóny.
Chceš, aby voda v bazéne vyzerala takto?
Čo sa v tomto článku dozvieš:
– Ako postupovať, keď je voda v bazéne zelená?
– Kedy a ako používať algicíd?
– Ako postupovať pri prevencii rastu rias?
Aké sú druhy rias?
Existuje viacero druhov rias, nás však zaujímajú tri z nich:
– zelená riasa (najčastejšia,ľahko odstrániteľná),
– čierna riasa (zriedkavá, ale veľmi odolná, ťažko odstrániteľná),
– ružová/žltá riasa (technicky nejde o riasu, ale o baktérie, zriedkavá, ľahko odstrániteľná).
V tomto článku sa budeme zaoberať zelenými riasami, ktoré sú v bazénoch najčastejšou príčinou znečistenia a zelenania vody.
Ako spoznáte nebezpečenstvo zelenania vody?
Ak pri kúpaní zistíte, že steny alebo dno bazéna sú slizké, ide o prvý príznak množení rias a je najvyšší čas na preventívny zásah. Na nič nečakajte, neotáľajte, obetujte pol dňa kúpania a venujte bazénu chvíľu času. Ak necháte riasy množiť sa, neokúpete sa oveľa dlhšie.
Máte zelenú vodu, čo teraz?
Premnožené riasy sú vždy dôsledkom zanedbanej dezinfekcie vody. Je teda potrebné pristúpiť k šokovej chlorácii, ale ešte pred ňou vykonáme niekoľko ďalších úkonov. Ak sa chcete rias spoľahlivo zbaviť, dodržte nižšie uvedený postup.
Čo budete k zásahu potrebovať?
– Prostriedky na reguláciu pH: pH– a zriedka pH+
– Chlór šok (chlórnan vápenatý)
– Bazénovú tyč s nástavcami: tvrdá bazénová kefa, bazénový vysávač a hladinová sieťka
– Vločkovač
– Podľa situácie odstraňovač kyseliny kyanurovej CYAex
- Ak sa riasy držia iba na dne, vysajte ich priamo do odpadu, nie cez filter. Ak pri
vysávaní zvolíte polohu „Filtrácia“ alebo „Cirkulácia“, vysaté riasy sa vám vrátia späť do bazéna. Vždy vysávajte s pákou viaccestného ventilu v polohe „Odpad“ (angl. „Waste“). - Prepláchnite filter, doplňte vodu a neprerušene filtrujte.
- Upravte hodnotu pH na 6,6–7,0. Ak máte v bazéne premnožené riasy, pH vody bude pravdepodobne vyššie. Pri vysokej hodnote pH dochádza k rapídnemu zníženiu účinnosti chlóru, a preto je pred zachlorovaním bazéna potrebné pH upraviť na ideálnu hodnotu.
- Pomocou sieťky vyberte z bazéna všetky pevné nečistoty. Zabránite tak chlóru, aby sa viazal na nečistoty, ktoré môžete odstrániť mechanicky.
- Tvrdou bazénovou kefou dôkladne, silou vydrhnite steny a dno bazéna. Tým riasy dostanete do vody a narušíte ich bunkové steny, čo uľahčí prácu chlóru pri ich likvidácii.
- Aplikujte šokovú chloráciu. K jednotlivým prípravkom:
– Chlór šok granulát chlórnanu vápenatého – vhodný, ale zvyšuje tvrdosť vody a pH. Odmeranú dávku nasypte pomaly do skimmeru.
– Super Chlór Aseko – V prípade, že máte automatickú úpravu (nerozladí sondy
– Tekutý chlórnan sodný – veľmi vhodný aj v prípade tvrdej vody, ale zvyšuje pH viac než chlórnan vápenatý.
– Chlór start – nevhodný, obsahuje dichlorisokyanurát sodný, ktorý chlór stabilizuje, ale znižuje jeho okamžitú dostupnosť k dezinfekcii.
– Ak používate solinátor, zvýšte jeho výkon, aby sa hladina voľného chlóru zvýšila aspoň na 5–6 mg/l.Nezabudnite dodať do vody požadované množstvo soli.
– Na akú cieľovú hodnotu budete chlorovať? To závisí od úrovne kontaminácie. Ak ste používali chlórové tablety, je vysoko pravdepodobné, že máte vo vode vysokú koncentráciu kyseliny kyanurovej (CYA), stabilizátora chlóru. Ak je CYA napríklad 30 mg/l, potrebujete udržiavať 2,25 mg/l chlóru, aby bola voda vôbec dezinfikovaná. Ak je CYA 70 mg/l, budete pri bežnej údržbe potrebovať udržiavať chlór na hodnote 5,25 mg/l. Tu pomôže vodu buď vypustiť, alebo použiť prípravok CYAex, pretože s takou koncentráciou CYA by sa šoková chlorácia zrejme minula účinkom. Pri bežnej hladine CYA okolo 20 mg/l budete potrebovať chlorovať aspoň na cieľovú hodnotu fCl = 15 mg/l. - Môžete pridať POLYMÉROVÝ algicíd (cca 1,5 dcl / 10 m3). Avšak iba polymerový, nie bežne dostupné algicídy založené na polymerných kvartérnych amoniových soliach.
- V pravidelných intervaloch preplachujte filter.
- Udržujte pH na hodnote 6,6–7,0. Šoková chlorácia pravdepodobne zvýši pH, preto je potrebné pH opakovane kontrolovať a upravovať.
- Udržujte šokovú dávku voľného chlóru po celú dobu zásahu, kým riasy úplne nezlikvidujete.
- Keď sa zbavíte zelenej vody, bazén bude pravdepodobne zakalený. Použite vločkovač podľa pokynov výrobcu.
- Prípadné nečistoty, ktoré klesli na dno, vysajte bazénovým vysávačom rovno do odpadu.
Vyčkajte, až hodnota chlóru poklesne na prijateľnú úroveň podľa teploty vody, a môžete sa kúpať.
[vc_single_image image=“1811″ img_size=“full“]
Kedy a ako používať algicíd?
Ak chcete chlóru pomôcť s likvidáciou rias, môžete pridať polymérny algicíd. Ešte raz upozorňujeme, že používať na likvidáciu rias bežné algicídy založené na kvartérnych amóniových soliach je nezmysel. Tieto látky sa používajú na prevenciu, avšak pri likvidácii rias budú pôsobiť kontraproduktívne.
Tu je pre informáciu prehľad rôznych typov algicídov:
– Polymérne algicídy – používajú sa na priebežnú údržbu i odstránenie už namnožených rias. Niektoré z nich dokážu zvýšiť účinnosť voľného chlóru až o 600 %. Pôsobia v synergii s chlórovou dezinfekciou. Predstavujú najdrahšiu, ale aj najvhodnejšiu a najúčinnejšiu voľbu.
– Algicídy na báze polymérnych kvartérnych amóniových solí – bežne dostupné algicídy, nezamieňať s polymérnymi algicídmi. Používajú sa ako prevencia rastu rias v množstve cca 100– 150 ml / 10 m3 vody za týždeň v prípade, že voda obsahuje väčšie množstvo celkového chlóru, ale len nízke množstvo aktívneho chlóru. V takej situácii algicíd nahrádza časť aktívneho chlóru. Ak už máte vodu zelenú, algicíd tohto typu nepoužívajte: jeho pridaním do vody obmedzíte účinnosť šokovej chlorácie, ktorá je nevyhnutná na zničenie už vzniknutých rias. Aby tento algicíd fungoval na zmnoženú riasu, museli by ste použiť obrovské množstvo, ktoré by spôsobilo značné penenie vody.
– Algicídy na báze ťažkých kovov – tieto algicídy fungujú síce spoľahlivo proti každej riasy, avšak je to s nimi rovnaké ako s modrou skalicou: sú toxické nielen pre vodné organizmy, ale aj pre človeka, a preto sa používajú predovšetkým na odstránenie čiernej, najodolnejšej riasy, ktorá sa však vyskytuje len zriedkavo. Inak by do vody prísť nemali.
7 jednoduchých krokov na prevenciu rastu rias
- Trvale udržujte hodnotu pH v rozmedzí 6,8–7,2.
- Trvale udržujte hodnotu voľného chlóru v rozmedzí 0,3–1 mg/l. Pri vyššej teplote vody (nad32 °C) a veľkom využití bazénu môže hodnota voľného chlóru činiť aj 1,0 mg/l. Normy v USA pripúšťajú aj hodnotu 3 mg/l a v praxi je u domáceho bazéna akákoľvek hodnota do 3 mg/l v poriadku, samozrejme s prihliadnutím na individuálnu znášanlivosť chlóru.
- Odstraňujte prípadné nánosy vodného kameňa. Vodný kameň (uhličitan vápenatý) predstavuje kvalitnú živnú pôdu pre riasy. Udržovaním vhodnej hodnoty pH nedovoľte vodnému kameňu rásť. Ak sa už vodný kameň niekde usadil, odstráňte ho buď bazénovými prostriedkami. Cokolvek bude lepšie než nechať vodný kameň na mieste.
- Sieťkou vyberajte hrubé nečistoty. Zabránite tak chlóru, aby sa viazal na nečistoty, ktoré môžete odstrániť mechanicky a ktoré nie je treba likvidovať chemicky.
- Občas preventívne odrhnite steny a dno bazéna. Použite tvrdý bazénový kartáč, žiadne metly ani mopy. Cieľom drhnutia je dostať riasu do voľného priestoru vo vode, kde ju môže chlór ľahšie zlikvidovať, a zároveň narušiť buněčnú stenu rias, čím chlóru opäť o niečo uľahčíte prácu.
- Pred dopúšťaním vody do bazéna nechajte vodnú hadicu chvíľu odtiecť. Zbavíte sa tak rias, ktoré rastú vo vnútri hadice, keď ju nepoužívate.
- Pravidelne a podľa využitia bazéna preplachujte filtráciu. Čas, počas ktorého je denne zapnutá filtrácia, upravujte podľa výkonu filtrácie, teploty vody a využitia bazéna. Inak dlho budete potrebovať filtrovať pri teplote vody 20 °C, keď sa takmer nikto nekúpe, a iný čas nastavíte pri teplote vody 28 °C, keď je bazén maximálne využitý.